Jdi na obsah Jdi na menu
 


Německá zakrslá slepice

Vážení přátelé, nový genofond členů našeho klubu posílilo u nás doposud nechované nádherné plemeno. Dovolujeme vám ho představit a připomenout prostřednictvím nádherného článku otištěném v ifauně . Těšíme se na první odchovy v roce 2018 a dofáme, že Vám toto plemeno budeme moci představit na naší speciální i klubové výstavě. Předpokládáme, že v roce 2018 se uskuteční díky dobré spolupráci naše klubovka v Brně.
Gerhard Stein
jednatel klubu
 
Tyto elegantní slepice s ladnými tvary se na první pohled velmi podobají fénixkám. Jejich ocasy ale nejsou zdaleka tak dlouhé, chov není tak náročný. Vyšlechtěny byly v mnoha zajímavých barevných rázech.

Fotografie:

  • Slepička německých zakrslých v bílé barvě (http://jugendseite-westfalen.de/)
  • Německá zakrslá v zajímavém modrém zlatokrkém rázu (http://jugendseite-westfalen.de/)
  • Jedním z prvních vyšlechtěných rázů byly zlatokrké (http://jugendseite-westfalen.de/).
  • Hejno oranžovokrkých německých zakrslých (http://www.deine-tierwelt.de/)
  • Stříbrokrká slepička (http://archiv.schlitzerbote.de/)
  • Žlutě plavé šedě kolumbijské, chov: Hans-Joachim Richardt, (http://www.rassegefluegel-sachsen-anhalt.de/)
 
 

Zařazení: Ostatní zakrslá plemena (ve Vzorníku plemen drůbeže skupina H2)

Původ: Německo

Kroužek: kohout 13 mm, slepice 11 mm

 

 

Vznik plemene

Standard německých zakrslých slepic byl stanoven 24. 11. 1917 v Berlíně. Jejich šlechtění začalo ale již v roce 1911, kdy Wilhelm Müller křížil bantamky a fénixky. Později byla použita i krajová zakrslá plemena a zdrobnělé bojovnice staroanglické. Prvním barevným rázem byly divoké, ve stejném roce byly předvedeny i zlatokrké a stříbrokrké.

 

 

Plemenné znaky

Tak jako všechna zakrslá plemena, i německé zakrslé jsou malého tělesného rámce, hmotnost kohouta do 1 roku se pohybuje v rozmezí 0,7–0,8 kg, starší kohouti mohou mít i 0,9 kg. U slepic je to do jednoho roku 0,5–0,6 kg, u starších 0,7 kg.

 

Německé zakrslé se vyznačují variabilitou typu, vývoj jde směrem k fénixce. Někdy je problém je od fénixek rozlišit. Jejich trup je dlouhý, téměř vodorovně nesený, válcovitý. Délka trupu by měla být alespoň dvojnásobkem jeho hloubky. Záda by měla být středně dlouhá, jejich přechod do sedlového závěsu a pod úhlem 30° nasazeného ocasu je plynulý. Ocas tvoří dlouhé, jen velmi lehce rozevřené rejdováky a dlouhé, výrazně zahnuté srpy. Ocas slepice je také dlouhý, z linie sedla plynule přechází pod úhlem 15°. Horní rejdováky jsou mírně zahnuté.

 

Prsa a břicho musí být plné, prsa poněkud vypjatá, křídla se požadují delší a na rozdíl od většiny zakrslých plemen k trupu pevně přiléhají. Ramena částečně překrývá krční závěs, část letek závěs sedlový. Středně dlouhý lehce zahnutý krk zdobí dlouhý bohatý krční závěs.

 

Hlava by měla být malá, klenutá a krátká, také tmavě rohový zobák se požaduje krátký, silný u kořene a jen lehce zahnutý. Typický je jednoduchý, vzpřímený hřeben jemné tkáně s 4–6 zuby. Praporek od týlu odstává. Také laloky jsou jemné struktury, musí být malé a oválné. Ušnice jsou menší, bílé, hladké a přilehlé. Oči by měly být tmavě červené.

 

Modrošedé běháky by měly být středně dlouhé a jemné, holeně kratší, dobře opeřené, poněkud vystupující.

 

Kůže musí být bílá, opeření bohatší, ale těsně přilehlé.

 

 

Nejčastější exteriérové vady

Občas se vyskytují znaky hrubé konstituce. Nepřípustné jsou vady v utváření trupu, ten nesmí být krátký a hrubý, déle svěšená křídla, dlouhé, hrubé či nazelenalé běháky nebo řídké opeření.

 

Nedostatky jsou i v utváření ocasu, k těm závažným patří krátký nebo široce rozevřený ocas nebo naopak příliš dlouhé, až na zem spadající srpy. Trestá se také výrazný zlom při přechodu sedla do ocasu. Vadou jsou pročervenalé, hrubé ušnice či velký hrubý hřeben. U slepic nesmí být hřeben klopený.

 

 

Barevné rázy

Německé zakrslé se chovají ve více barevných rázech, jejich seznam naleznete v tabulce.

 

 

Tabulka:
Výskyt barevných rázů v zemích EE
Původ Česká republika Německo 1) Belgie Francie Itálie
D Německé zakrslé Deutsche Zwerghühner Duitse kriel Naine allemande Tedesca nana
černé sříbroprsé birkenfarbig berken   betulla
modré blau      
modré s lemy blau gesäumt      
modré zlatokrké blau-goldhalsig blauwpatrijs saumon bleu doré collo oro blu
modré oranžovokrké blau-orangehalsig blauwgeelpatrijs    
modré stříbrokrké blau-silberhalsig blauwzilverpatrijs saumon bleu argenté collo argento blu
modré stříbrokrké
s oranžovými zády
blau-silberhalsig mit orange Rücken     arancio argento blu
žluté gelb buff   fulva
žluté modře
kolumbijské
gelb-blaucolumbia      
žluté kolumbijské gelb
schwarzcolumbia
buff zwartcolumbia fauve herminé noir fulva columbia nero
žíhané gestreift      
zlatokrké goldhalsig patrijs saumon doré collo oro
porcelánové gold-porzellanfarbig   mille-fleurs porcellana
žlutě plavé šedě kolumbijské isabell-perlgrau columbia*      
oranžovokrké orangehalsig geelpatrijs saumon doré clair  
šedé perlgrau parelgrijs gris perle grigio perla
červené rot porselein    
červeně sedlaté
zlatokrké
rotgesattelt   saumon blanc doré pile
černé schwarz witpatrijs noir nera
čeré zlatoprsé schwarz-gold zwart    
černé bíle skvrnité schwarz-weißgescheckt zwart witgepareld noir caillouté blanc nera picchiettata bianco
stříbrokrké silberhalsig zilverpatrijs saumon argenté collo argento
stříbrokrké s
oranžovými zády
silberhalsig mit orange Rücken     arancio argento
bílé weiß wit blanc bianca
bílé modře
kolumbijské
weiß-blaucolumbia wit blauwcolumbia    
bílé kolumbijské weiß-
schwarzcolumbia 
wit zwartcolumbia blanc herminé noir bianca columbia nero
divoké wildfarbig wildkleur sauvage doré selvatica
Původ Nizozemsko Polsko Skandinávie Slovensko  
D Duitse kriel Niemiecka
karłowata
Tyske Dvaerge Nemecká  malá  
  brzozowy   brezová  
    bla    
    bla randtegnet    
  niebieski złotoszyji bla - guldhalset modrá zlatokrká  
  niebieski
pomarańczowoszyji
bla - orangehalset modrá oranžovokrká  
  niebieski srebrnoszyji bla - solvhalset modrá striebrokrká  
  żółty   žlté  
  żółto niebieski
kolumbia
     
  żółto czarny kolumbia      
patrijs złotoszyji guldhalset zlatokrká  
  złoto porcelanowy   porcelánová  
geelpatrijs pomarańczowoszyji orangehalset oranžovokrká  
  perłowo szary perlegra** perlovošedé  
  czerwono siodły rodsadlet červenosedlatá  
zwart czarny sorte čierna  
    sort guldhalsset    
  czarno biały srokaty   čierna bielostrakatá  
zilverpatrijs srebrnoszyji solvhalset striebrokrká  
roodgesch
zilverpatrijs
       
wit biały hvid biela  
  biało niebieski
kolumbia
  bielo modrá kolumbia  
  biało czarny kolumbia (jasny)   bielo čierna kolumbia  
wildkleur dziki vildtfarvet divokosfarbená  
*Uznané 2010, **Uznané 2013, 1)Evropský standart platí také pro Lucembursko, Rakousko a Švýcarsko 

 

 

Užitkovost

Snáška se pohybuje v rozmezí od 80 do 100 vajec s bílou skořápkou, minimální hmotnost násadových vajec je 30 g.

 

 

Specifika chovu

Německé zakrslé jsou velmi temperamentní plemeno, proto jsou pro ně zvlášť vhodné velké výběhy. Dají se ale chovat i ve voliérách. Zaznamenány nejsou žádné problémy s líhnutím, líhnivost může být i 80 %. Také odchovy bývají bezproblémové, pokud jsou kuřatům vytvořeny vhodné podmínky, zejména vyhovující složení krmné dávky.

 

Klub uvádí, že je potřeba se vyhnout křížení s jinými plemeny.

 

 

Zahraničí

Německý klub se prezentuje na stránkách: http://www.deutsche-zwerghuehner.de/. Naleznete zde i seznam chovatelů německých zakrslých. Na http://www.youtube.com/playlist?list=PL3813E6313BEF736E je i seznam krátkých videí jednotlivých barevných rázů.

 

 

Klub

Německé zakrslé u nás nepatří k často chovaným plemenům, na výstavách jsou spíše raritou, zpestřením… Klub jejich chovatelů tu nepracuje.

 

 

 

Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D.